מהחדש והמתחדש במו"פ אזורי יהודה ותמונות מיום העיון

מהחדש והמתחדש במו"פ אזורי יהודה ותמונות מיום העיון (הגדל)

 

בשנת 1991 הוקם מרכז מחקר ופיתוח אזורי יהודה, ביוזמת משרד המדע והטכנולוגיה בהתבסס על רעיון של שר המדע הראשון יובל נאמן ז"ל, שהעלה את הצורך והרצון לעודד פעילות מדעית באזורי פריפריה (גאוגרפית או אנושית) על ידי כך שחוקרים תושבי האזור יהיו מעורבים במחקרים אודות נושאים שקשורים לאזור ואשר נועדו לפתח ולקדם את האזור.

מרכז המחקר והפיתוח (מו"פ) פועל בחסות המועצות האזוריות והמקומיות: אפרת, גוש עציון, קריית ארבע והר חברון, תחת פיקוח משרד המדע ובחסות אקדמית של אוניברסיטת בן גוריון.

מטרת מרכז המחקר היא קיום פעילות מחקרית מדעית וטכנולוגית למען פיתוח כלכלי וחברתי של האזור, וכן שימור משאבי האזור וחינוך נוער וילדים למצוינות מדעית.

למחקר ולחינוך מדעי יש ערך סגולי פוטנציאלי עצום לאזור פריפריאלי.  מרכזי מ"ופים אזוריים וכן מוסדות אקדמאיים תורמים תרומה עצומה לפיתוח האזור ע"י תעשיות חקלאיות, מגורי סטודנטים ומרצים ועוד דוגמת מו"פ נגב אשר נתרם ומתפתח רבות כתוצאה ממחקרי המו"פ ומהתרומה האקדמית של אוניברסיטת בן גוריון.

מרכז מו"פ יהודה החל בסוף שנות התשעים לעסוק במחקר של תכונות ייחודיות לאזור ספר המדבר. המחקר נעשה בעיקר בתחום האקולוגיה ובפיתוח שימושים של צמחים ייחודיים הגדלים באזור זה. מחקר זה סייע להקים את חברת "עשבי קדם" שבכרמל ולפתח ענף של חקלאות צמחים מקומיים ומוצרי טיפוח מהם. בנוסף, בשנים האחרונות פועלת בחממה הטכנולוגית שבגוש עציון חברה נוספת המתמחה בהדברה ביולוגית על בסיס תוצאות של מחקר שנערך במו"פ. חברות אלו תומכת כלכלית בפעילות מרכז המו"פ. ביולוגים וביוכימאים תושבי האזור גילו בשנים האחרונות יישומים רפואיים לצמחים מקומיים כגון: רישום פטנט על שימוש בצמחים מקומיים לטיפול בהתקרחות ובהתרחבות שפירה של הערמונית, זיהוי פעילות משמעותית של הצמח המקומי כתלה חריפה לטיפול בסוכרת מסוג 2, פעילות אנטי-דלקתית ומשקמת פצעים של צמחים מקומיים, פעילויות של צמחים מקומיים בעיכוב גידולים סרטניים וגם פעילויות נגד חיידקים, פטריות, נגיפים, וטפילים שונים.

בתחום האקולוגי מתקיימים מחקרים אודות דחיקת המדבר ע"י שילוב עצי תועלת עם ייעור ועם שימור קרקע, בנוסף ישנו מחקר חדש העוסק בחקר חיידקי הקרקע שבאזור, לבחינת שימושים חקלאיים.

בנוסף, נמצאו בצמחים מקומיים יישומים גם לשימוש בחקלאות ובסביבה, להדברת יתושים ומזיקים אחרים ולשימור תוצרת חקלאית. גם בנושא זה נערכים מחקרים ומפותחים שימושים תעשייתיים.

כמו כן, מרכז המו"פ מתחיל לעסוק בו הינו ניסיונות של פיתוח תרופות לסרטן, אמצעי מדידה מתקדמים של פעילות פיזיולוגית בגוף לשימוש בחדרי ניתוח ועוד.

תחומים נוספים חדשים שנבחנת בהם פעילות מחקרית כוללים: פיתוח ענף מחקר היסטורי-ארכיאולוגי, בדגש על חקר המרחב הכפרי הקדום באזור. מחקרים ארכיאולוגים רבים נעשו בעבר אודות אורח החיים בערים הגדולות אולם מעט מחקרים נעשו אודות אורחות החיים באזורים כפריים וחוות, כאשר האזור שלנו מהווה אזור מעניין לתחום זה. המשנה והתלמוד הינם מקור חשוב המשתלב בנושא זה. לאור זאת אנו חושבים לקיים בעתיד כנסים בינלאומיים אודות אורחות החיים באזורי ספר בתקופות הרומית, והביזנטית וכדומה.

תחום נוסף הינו חקר מזונות קדומים שהשתנו ברבות הימים. החיטה שאנו אוכלים היום שונה מאוד ממה שאכלו אבותינו, החיטה היום נמוכה מזו שנאכלה עד לפני כמאתיים שנה וייתכן שמכילה גם יותר חומרים שגורמים לאלרגיות ולבעיות כמו סוכרת, דלקות מפרקים וצליאק. ביות החיטה נעשה כנראה בארץ ישראל ואזורנו היה נחשב לאזור גידול חיטה משובח כמו שמתבטא בשמות יישובים הנמצאים בספר המדבר: "כרמל" – על שם שלב בהתפתחותה של החיטה, "בית לחם" – ביתו של הלחם ועוד.

כחלק ממטרות המו"פ אנו פועלים להעצמת הפעילות החינוכית-מדעית לילדי האזור. המו"פ מפעיל תכנית "פסגות" לתלמידים מצטיינים מבתי הספר בקרית ארבע המגיעים פעם בשבוע לפעילות בנושאי המדעים השונים: מתמטיקה, גוף האדם, פיסיקה, חשמל ואלקטרוניקה. תכנית זו תחל לפעול השנה גם בהר-חברון. המו"פ הקים חממה: "חווה-חקלאית מבוקרת בסמוך לישיבה התיכונית בקרית ארבע, בה מתוכננים תלמידים לבצע עבודות ביוטופ בהדרכת המו"פ ומתקיימת פעילות שנתית של בתי ספר מהאזור שבמסגרתה התלמידים שותלים, קוטפים ויוצרים ממעשי ידיהם. יחד עם זאת החלה הדרכת תלמידי תיכון בקרית ארבע, במדידות משקעים ונתוני קרקע ובהקמת חלקות כרם מושקות. פעילות נוספת היא פעילות הנקראת "מדען בגן" בה ילדי הגנים נפגשים עם מדען ולומדים על חוקי טבע שונים ונחשפים למדע בצורה חווייתית. כמו כן, המו"פ מקיים קשר עם מחלקות החינוך ובתי הספר באזור בהעברת פעילויות מדעיות ובעזרה וייעוץ לתלמידים בעבודות אקוטופים (ביוטופ בתחום האקולוגי). אנו מאמינים כי יש חשיבות רבה לחשיפת הילדים למצוינות מדעית בדרכים שונות ומגוונות.

כלל הפעילויות במו"פ נעשות ע"י חוקרים (Ph.d.) מהאזור ומשולבים בהם סטודנטים מתחומים קרובים כדי לסייע להם ולהסתייע בהם להצמיח דור חוקרים מקומיים עתידי.

יש לציין, שוועדה בין-ממשלתית המליצה לפני כשנתיים להגדיל משמעותית את תמיכת הממשלה במרכזי המו"פ האזוריים, לצד דרישה להרחבת היקפי הפעילות. אנו מתכננים למנף תכנית זו לצמיחת הפעילות של חוקרים שגרים באזור, על אודות האזור ותושביו ולמען האזור ותושביו, וכן לקלוט חוקרים נוספים בתחומים אלו.

אתם, תושבי האזור, אנא צרפו את חשיבתכם למאמץ: נשמח לקבל פניות של חוקרים וסטודנטים מן האזור או שרוצים להיקלט, ולבדוק איך ניתן לשלב אותם בעשייה בדרך כל שהיא. נשמח גם לרעיונות למחקרים, ליישומים, לפיתוחים ולכל מה שלדעתכם יכול לתרום.

מו"פ יהודה בשיתוף עם מכון וולקני מקיים יום עיון מיוחד בנושא "יישומים חדשים של צמחים לרפואה" ביום שלישי, ה26.11 באולם כהן, הקריה החקלאית בית דגן. הכניסה חופשית כולל ארוחת צהרים קלה.

לפרטים והרשמה: מוריה פרוינד: 054-8087123,  MORIA.MOP@GMAIL.COM מוזמנים בשמחה!עבור לתוכן העמוד