הוקמה אנדרטה לציון עשור לקרב בציר המתפללים

הוקמה אנדרטה לציון עשור לקרב בציר המתפללים (הגדל)

ערב זיכרון לציון עשור לקרב בציר המתפללים התקיים אמש (ד') בהיכל התרבות בקרית ארבע חברון בהשתתפות יו"ר הכנסת ראובן ריבלין. קודם האירוע, נחנכה אנדרטה לזכר הנופלים במקום הקרב.

ראובן ריבלין: "הקרב הזה והאובדן הגדול שלצידו מסמנים יותר מכל את הערבות ההדדית"

במלאת עשור לקרב הגבורה בציר המתפללים, נערך אמש (ד') ערב זיכרון ומפגש עם העוצמות והגבורה שהתגלו בחיבור בין אנשי ההתיישבות ולוחמי צה"ל בערב שבת "ויצא" תשס"ג. מאות משתתפים נכחו באירוע שהתקיים בהיכל התרבות קרית ארבע חברון בהשתתפות יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, ראש מועצת קרית ארבע חברון מלאכי לוינגר, מפקד אוגדת יהודה ושומרון תא"ל חגי מרדכי, מפקד חטיבת יהודה אל"מ אבי בלוט, מפקדי חטיבת חברון בעבר וראשי רשויות מהאזור. הערב כלל שירי גבורה וזיכרון שבוצעו על ידי להקת הרבנות הראשית יחד עם החזן הראשי בצה"ל, סא"ל שי אברמסון.

במהלך הערב הוקרן סרט שהופק לאחרונה ומתאר את הקרב בציר המתפללים. כזכור, לפני עשר שנים, בשנת 2002, אירע הפיגוע בציר המתפללים בקרית ארבע. בפיגוע ובקרב שהתנהל במקום, נהרגו שלושת מבצעי הפיגוע, חברי הג'יהאד האיסלמי, ו12 ישראלים נוספים, ביניהם שלושה אנשי כיתת הכוננות של קרית ארבע. בעקבות הפיגוע, העניק הרמטכ"ל דאז, משה (בוגי) יעלון, את אות ההערכה מטעם הרמטכ"ל ליצחק בואניש, אלכס דוכן ואלכס צביטמן, חברי כיתת הכוננות של קרית ארבע שנהרגו בפיגוע.

עוד לפני ההתכנסות לאירוע, נחנכה האנדרטה במקום הקרב. משפחות הנרצחים ואנשי כיתת הכוננות הגיעו לסמטה, ערכו סיור במקום ועברו סקירה של האירוע. עבור חלקם זו הייתה הפעם הראשונה בה נכחו במקום מיום שנפלו יקיריהם. האנדרטה לזכר הנופלים בקרב בציר המתפללים הוקמה ביוזמת מג"ב, צה"ל והמועצה המקומית קרית ארבע חברון.

ראש המועצה קרית ארבע חברון, מלאכי לוינגר: "אני רוצה להעלות על נס ולחבק בחוזקה את חברי תושבי הקריה, אשר היו שותפים פעילים בכיתת הכוננות באותו לילה ונושאים בליבם עד היום את ההתמודדות כמו את היכולת לצמוח ולהתפתח למרות ומתוך המשבר".

עוד הוסיף לוינגר כי "בעזרת ה' נמשיך לעמול, ליצור ולפתח את עיר האבות, כמו את ההתיישבות והארץ כולה. כאשר קולות ההסתערות של לוחמי הסמטה ימשיכו להדהד באוזננו כציווי המצווה להמשיך ולהסתער על כל אתגר ולהמשיך כל הזמן לצמוח לפרוח ולשגשג".

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין: בקרב הזה נחשפו תעצומות הרוח והגבורה המפעמים בנו, המפעמים בכולכם. בקרב הזה התגלו עוצמות של מסירות והקרבה לצד אובדן איום, צער ושכול. הקרב הזה והאובדן הגדול שלצידו מסמנים יותר מכל את הערבות ההדדית".עבור לתוכן העמוד