דף מידע בית השלום

מקום: בית השלום ממוקם על הדרך הראשית המובילה אל מערת המכפלה ומהווה אחיזה משמעותית המחזקת את הרצף ההתיישבותי בעיר חברון ושכונותיה.

 

שנת הקניה: במרץ 2007 נכנסו יהודים לבניין. בדצמבר 2008 הם פונו בכוח על ידי משטרת ישראל. לאחר הפינוי נותר הבית בידי כוחות הביטחון עד להכרעת מערכת המשפט בשנת 2014.

 

סיפורו של המקום: בחורף תשס"ג, ער"ש פרשת ויצא, מחבלים מנסים לחדור לקרית ארבע חברון. בדרכם הם נתקלים בחיילים ובלוחמי צוות הכוננות של העיר. במקום מתפתח קרב עקוב מדם הנמשך שעות ארוכות. במהלך הקרב בסמטה נהרגים 12 לוחמים בהם המח"ט, אל"מ יהודה דרור וינברג הי"ד, וקב"ט קרית ארבע חברון, יצחק בואניש הי"ד.

הידיעה על הפיגוע הקשה מגיעה לחו"ל עוד לפני שבת. אחד השומעים הוא מוריס אברהם (יהודי מיוצאי קהילת חאלב בניו יורק שמשפחתו עלתה לארץ ישראל לפני שנים רבות והתיישבה בחברון וגורשה מהעיר במאורעות תרפ"ט - 1929) כאשר מר אברהם שומע על הקרב ותוצאותיו הוא מבקש לקיים בפועל את הפסוק ב'דמייך חיי', ומבקש מחברו תושב קרית ארבע חברון שיעזור לו לרכוש בית במקום שבו ארע קרב הגבורה.

נפתח מו"מ עם הערבים הגרים באחד הבתים באיזור 'סימטת הגבורה' ולאחר שמוריס אברהם מעביר אלפי דולרים לערבי תושב הבית, הרשות הפלסטינית 'עולה' על המכירה ומזהירה את הערבי שאם יממש את המכירה זהו סופו. הערבי חוזר בו מהמכירה, אך את הכסף אינו מחזיר.

ערבי אחר מהאיזור, ששומע כי ישנם קונים פוטנציאלים מציע את ביתו למכירה. "ביתו" זהו שלד בנין גדול בן ארבע קומות ללא חיבור למים, חשמל, ריצוף או חלונות אשר היה מיועד להיות קניון ערבי. הבית צופה על ציר המתפללים בין קרית ארבע למערת המכפלה, ויוצר רצף התיישבותי במקום. במהלך מו"מ שמקיימים איתו במשך למעלה משנתיים מקבל הערבי קרוב למיליון דולר עבור הבית. המכירה נעשית לפי כל דין כאשר הערבי מתועד בכל התהליך (מצלמות נסתרות וכו), החל מקבלת הכסף וכלה בחתימות על המסמכים השונים המאשרים את העברת הבעלות לרוכשיו היהודים.

בשנת התשס"ו נכנסות המשפחות היהודיות להתגורר במקום. עם כניסת הרוכשים היהודים לבית פונה המוכר למשטרה וטוען כי הוא לא מכר את הבית. בבדיקת המשטרה ולאחר שמוצגות בפניו קבלות בחתימת ידו טוען המוכר כי החתימות זויפו. לאחר שמוצגות בפניו קלטות וידאו שבהן רואים אותו מקבל את הכסף וחותם על המסמכים, שוב הוא משנה גרסתו ואומר כי אכן הוא מכר, אך חזר בו והחזיר את הכסף. למרות שינויי הגרסאות התכופים, מחליט שר הביטחון לגרש את היהודים תושבי הבית . לאחר שנים של בירורים משפטיים ומדיניים ניתנה בערב פסח התשע"ד קביעה משפטית לפיה הבית אכן נרכש כדין על ידי בעליו היהודים.

 

כיום: מתגוררות בבית ארבע משפחות בתנאים פיזיים לא פשוטים, ובעתיד מתוכנן לעבור שיפוץ ולאכלס משפחות נוספות.עבור לתוכן העמוד